Piotr
Stanowisko: Business Analyst
Dział: Loans – Trade Settlements
Lokalizacja: Wrocław, Polska
W Credit Suisse od sierpnia 2014 r.

Dorastałem w małym miasteczku w Polsce. Do Wrocławia przyjechałem na studia na Uniwersytecie Ekonomicznym. Wcześniej niewiele wiedziałem o biznesie i bankowości, jednak moje zainteresowanie finansami wzrosło w trakcie studiów ekonomicznych.

Znajomy pracujący w Credit Suisse przekonał mnie do zgłoszenia się do programu szkoleń dla absolwentów. Powiedział, że to szansa na wykorzystanie w praktyce tego, czego nauczyłem się na studiach. W związku z tym złożyłem aplikację i zostałem przyjęty. Po trzech tygodniach ogólnych szkoleń rozpocząłem pracę w zespole Operations, w ramach której pomagałem koleżankom i kolegom z zespołów ds. obsługi aktywów. Program szkoleniowy trwa dwa lata, lecz po roku zdecydowałem, że chcę zdobyć doświadczenie w innym obszarze. Miałem możliwość przeniesienia się na moje obecne stanowisko w dziale kredytów. Praca tutaj całkowicie różni się od tego, co robiłem wcześniej.

Pracuję nad rozliczeniami handlowymi kredytów konsorcjalnych. O kredycie konsorcjalnym mówimy, gdy grupa kredytodawców wspólnie udziela dużego kredytu jednemu kredytobiorcy. Kiedy kredytodawcy chcą kupić lub sprzedać swoje udziały w kredytach, takie operacje należy rozliczyć – to właśnie nasze zadanie.

Oprócz moich codziennych obowiązków uczestniczę również w sesjach szkoleniowych, wydarzeniach sieciowych i akcjach charytatywnych organizowanych w ramach programu szkoleniowego dla absolwentów. Miałem okazję spotkać wiele osób na różnych szczeblach. W zeszłym roku część z nas wykonywała ozdoby na Boże Narodzenie z dziećmi z domu dziecka. Podobne wydarzenie zorganizowaliśmy podczas ferii wielkanocnych.

Mój program szkoleniowy dobiega końca, planuję jednak zostać w obecnym zespole przez kolejny rok. Wciąż mogę się tu jeszcze wiele nauczyć. Docelowo chciałbym pracować w nowej lokalizacji zarówno ze względów zawodowych, jak i osobistych. Jedną z zalet pracy w globalnej organizacji jest możliwość poznawania różnych stanowisk w innych miastach i krajach.

Każdy dzień zazwyczaj zaczynamy od przeglądu operacji handlowych, które należy rozliczyć w danym dniu. Moja praca na stanowisku Analyst to praca zespołowa obejmująca księgowanie wspomnianych operacji i rozwiązywanie pojawiających się problemów. Najwięcej pracy mamy na początku miesiąca. Wszystko, co robimy, wiąże się z działaniem w zespole. Kiedy jedna osoba rozlicza operację handlową, druga sprawdza jej pracę. Rozliczamy ogromne kwoty pieniędzy oraz pracujemy z podmiotami i kredytobiorcami z całego świata, zatem zespół ma kluczowe znaczenie.

Kiedy wychodzę z biura, próbuję osiągnąć zupełnie inny stan umysłu. Ostatnio zacząłem jeździć na rowerze. Nie uprawiam sportu wyczynowo – jeżdżę dla przyjemności. Gram również na gitarze. Kiedy byłem młodszy, sam nauczyłem się grać i w szkole średniej założyłem z kolegami zespół rockowy. Graliśmy muzykę w klimacie Red Hot Chili Peppers i kalifornijskiego punku. Obecnie gram sam wyłącznie dla przyjemności.